Niepłodność, czyli niemożność zajścia w ciążę, dotyczy około 20% par w Polsce. Przyczyny tego stanu są różne i obejmują nie tylko wady anatomiczne, ale również styl życia. Jedną z metod leczenia niepłodności jest metoda in vitro. In vitro jest jedną z metod leczenia niepłodności. Przed skorzystaniem należy wiedzieć, jak się przygotować, ile kosztuje in vitro i czy jest skuteczne?

Zapłodnienie in vitro – jak się przygotować?

Po usłyszeniu o możliwości leczenia niepłodności i zajścia w ciążę poprzez zapłodnienie pozaustrojowe, wiele par zastanawia się, na czym ta metoda polega, ile kosztuje in vitro i jak się do niego przygotować. Wszelkie wątpliwości i pytania, na przykład dotyczące tego, czy in vitro jest skuteczne, zostaną rozwiane na pierwszej wizycie w klinice. Trwa ona około 40 minut. Przeprowadzany jest wtedy szczegółowy wywiad, badania i analiza dotychczas uzyskanych wyników. Lekarz wybiera optymalną metodę zapłodnienia i rozpoczyna stymulację hormonalną kobiety.

 

Przygotowania do zabiegu in vitro powinny obejmować kobietę i mężczyznę. Opierają się głównie na zmianie stylu życia na zdrowszy: redukcji stresu, odpoczynku, zrezygnowaniu z używek, zadbaniu o aktywność fizyczną i odpowiednią dietę, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych – między innymi kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.

Zapłodnienie in vitro – co to jest?

In vitro to metoda leczenia niepłodności, w której do połączenia plemnika z komórką jajową dochodzi poza organizmem kobiety w warunkach laboratoryjnych. Następnie powstały w ten sposób zarodek jest umieszczany w macicy. Pierwszą fazą jest stymulacja hormonalna owulacji, następnie pobierane są kobiece jajeczka i nasienie od mężczyzny (partnera lub dawcy). Ostatnie dwa etapy to połączenie komórek rozrodczych męskich i żeńskich , a następnie wprowadzenie powstałego zarodka do organizmu kobiety. Z terapii mogą skorzystać pary i małżeństwa. Skuteczność metody in vitro to około 40 procent. Koszt in vitro w klinice InviMed wynosi w zależności od miasta 6500 – 7750 złotych.

Niepłodność – problem współczesnego społeczeństwa

Światowa Organizacja Zdrowia określa niepłodność jako niemożność poczęcia dziecka mimo regularnego współżycia bez antykoncepcji przez rok. Za problemy z zajściem w ciążę w połowie przypadków odpowiada organizm kobiety i tyle samo przyczyn stoi po stronie mężczyzny. Diagnostyka obejmuje szczegółowe badania, między innymi: badanie ginekologiczne, monitorowanie owulacji, analizę nasienia i oznaczenie stężenia hormonów we krwi. Dla niektórych par jedyną szansą na zostanie rodzicami jest zapłodnienie metodą in vitro.